ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը հոկտեմբերի 8-ին  ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում  Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սկսված լայնածավալ  ագրեսիան՝ անդրադառնալով  դրա հետեւանքով շփման գծում ստեղծված   պատերազմական ծանր իրավիճակին:
Վահե Էնֆիաջյանը  հայտնել է, որ թշնամու զինուժը թիրախավորել եւ առայսօր ծանր զրահատեխնիկայով ռմբահարում եւ հրթիռակոծում է Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտն ու քաղաքացիական նշանակության ենթակառուցվածքները, ինչի հետեւանքով բազմաթիվ զոհեր եւ վիրավորներ կան ոչ միայն զինվորականների, այլեւ խաղաղ բնակչության շրջանում: Փոխնախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի զինուժը Արցախի դեմ  պատերազմում է՝ օգտագործելով Թուրքիայի միջոցով ներգրավված վարձկան ահաբեկիչների:
Նշենք, որ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վահե Էնֆիաջյանը շփվել  է գործընկերոջ՝ Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Նիկոլայ Տիշեւի հետ. վերջինս խմբի եւ իր անունից խոր  անհանգստություն է հայտնել Արցախում  շարունակվող  զինված հակամարտության կապակցությամբ, ինչը բազմաթիվ զինվորական եւ քաղաքացիական զոհերի է հանգեցրել երկուստեք: Բարեկամական խումբը երկու կողմին կոչ է արել դադարեցնել կրակը եւ խնդիրը կարգավորել խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: Խմբի անդամները վստահություն են հայտնել, որ խնդիրն այլ հանգուցալուծում չի կարող ունենալ:

8 октября    вице-спикер НС В.Энфиаджян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Болгария в РА  Марию Павлову Цоцоркову-Каймакчиеву.
Вице-спикер НС представил болгарскому послу развернутую Азербайджаном 27 сентября широкомасштабную агрессию против Республики Арцах, обратившись к создавшейся вследствие этого сложной ситуации на линии соприкосновения.
В.Энфиаджян сообщил, что вооруженные силы противника избрали мишенью столицу Степанакерт и объекты гражданского назначения Арцаха, до сих пор обстреливая их крупнокалиберной техникой и ракетами, что приводит к многочисленным жертвам не только среди военных, но и гражданского населения. Вице-спикер подчеркнул, что азербайджанские вооруженные силы воюют против Арцаха, используя направляемых Турцией наемников-террористов.
Руководитель группы дружбы Армения – Болгария В.Энфиаджян контактировал с главой парламентской группы дружбы Болгария – Армения Н.Тишевым, который от имени группы и себя лично выразил глубокое   беспокойство продолжающимся вооруженным конфликтом в Арцахе, приведшим к многочисленным жертвам среди военнослужащих и гражданских лиц с обеих сторон.   Группа дружбы призвала обе стороны прекратить огонь и урегулировать проблему путем мирных переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ. Члены группы уверены, что проблема не может иметь иной развязки.